Naši uživatelé

Literání teoretikové, historikové, lingvisté, studenti i učitelé, ba také širší veřejnost...

Informace o nás

Poslední dva ročníky Cikháje pořádal organizační tým ve složení Petra Kopřivová, Jakub Kára, Jan Klaška, Petr Matula a Adam Veřmiřovský Kovář. Tento tým také organizuje aktuální Poetický Cikháj v Brně.

Předchozí polistopadové ročníky organizovaly týmy ve složení různém, pionýry v tomto směru byli: Linda Awadová, Veronika Cebeová, Pavel Caha, Radim Ošmera, Kateřina Říhová (nyní Bukovjanová), Zuzana Ševčíková, Zdeňka Šrámková.

 

 

Historie cikhájských setkávání

Od šedesátých do osmdesátých let

 

Počátek našich pobytů na Cikháji spadá do přípravy mezinárodního slavistického kongresu konaného v roce 1968 v Praze. Zasedání bylo věnováno otázkám syntaktickým, ale i obecně lingvistickým a bohemistickým. Tematický rozsah odrážel složení pracoviště, které se tehdy jmenovalo Katedra českého a slovenského jazyka, slovanské, indoevropské a obecné jazykovědy.
Indoevropeistiku a obecnou jazykovědu zastupovali prof. Erhart a doc. Čejka. Slavisté byli víceméně všichni; většina tehdejšího profesorského sboru vystudovala vedle češtiny také ruštinu, příp. další slovanský jazyk.

 

S postupnou proměnou společenské situace se proměňovaly také motivy setkávání na Cikháji. Zatímco na konci šedesátých let byly tyto pobyty důsledkem celkového uvolnění a možnosti realizovat mladistvou energii, v sedmdesátých letech se tyto pobyty staly dokladem života katedry (v protikladu ke katedrám ostatním). Byť se v důsledku sovětské okupace česká společnost pod různými tlaky postupně proměňovala, cikhájská setkání byla dokladem víceméně solidárních a přátelských vztahů mezi členy katedry. V sedmdesátých letech se hlavními tématy setkání staly syntaktické otázky. Prof. Mrázek představoval svou typologii slovanské věty. Na jiném setkání přednášel prof. Bartoněk o rozluštění mykénského lineárního písma B. Další osobou, která ovlivnila dění na fakultě i pobyty na Cikháji, byl doc. Karel Pala.  Doc. Pala seznamoval účastníky Cikháje mj. s Chomského generativní gramatikou. Z předchozích, ale i mnoha dalších iniciativ vzešly čtyři sborníky Otázky slovanské syntaxe.

 

Úřední zásah rektorátu a přestavba budovy přiměly organizátory cikhájských setkávání ke změně genia locī. Několik let cikhájští jezdili na Pohansko a později do Těšetic, kde jim poskytla útočiště katedra archeologie. V souvislosti s archeologickou tematikou slovanského osídlení se proměnila i témata cikhájských. Prof. Lamprecht zde probíral kapitoly ze své pozdější praslovanské mluvnice, doc. Bartáková přednášela o slovensko-českých rozdílech ve slovotvorbě ap. Kromě těchto témat se řešila řadu let i problematika nové české mluvnice. Brněnští bohemisté byli požádáni svými kolegy z Akademie, aby tzv. zmapovali terén pro jednotlivé pasáže mluvnice. A protože Brnu byla blízká tematika syntaktická, zmapovali právě oblast syntaxe.

 

Poslední návštěva Cikháje v této původní sestavě bohemistů a slavistů proběhla v roce 1987. Centrem zájmu se staly otázky spjaté se slovosledem. Účastnili se také anglisté prof. Hladký a prof. Svoboda.  Od roku 1987 bohemistické a slavistické akce na Cikháji skončily. Prof. Šlosar to vysvětluje změnou priorit v před- a polistopadové době. „Po revoluci bylo třeba dát především do pořádku fakultu a zavést normální poměry, proto nejméně čtyři roky šlo všechno ostatní stranou (s. 6).“


21. století – Navázání na tradici

 

Cikhájská setkání se však odložila na delší dobu než pouhé čtyři roky. Studenti bohemistiky se rozhodli na tuto tradici navázat v roce 2003 a uspořádali historicky první Setkání bohemistů Cikháj v 21. století. Pozvání tehdy přijali mj. prof. Rusínová, prof. Večerka či prof. Šlosar, tedy pamětníci setkávání původních. Tím tato akce zdárně navázala na tradici z let šedesátých.
Jak se sami organizátoři vyjadřují v úvodním textu sborníku k tomuto setkání: „Dle našeho přesvědčení by (…) studovat bohemistiku mělo především znamenat vytvářet a navazovat vztahy. Vztahy k lingvistice, k literatuře, k různým autorům a autoritám oboru, k metodám a způsobům práce a v neposlední řadě také vztahy ke konkrétním lidem – ke svým učitelům a spolužákům (s. 4).“

 

Právě z potřeby posilování a rozvíjení těchto vztahů se zrodil v hlavách studentů brněnské bohemistiky projekt Setkání bohemistů Cikháj 2003, s podtitulem: formálně-neformální setkání studentů a jejich vyučujících. „Šlo nám o to, abychom měli šanci vzájemně se setkat a poznat i mimo zdi naší fakulty, přednést ostatním v krátkém referátu, na čem právě pracujeme, co je pro nás v našem oboru to ‚živé‘ a aktuální a moci pak o tom s ostatními otevřeně diskutovat (s. 4),“ vyjadřují se ke svým plánům organizátoři akce dále v úvodu. „Vedle toho jsme také chtěli vytvořit prostředí k vedení neformálních rozhovorů, a to vše na pozadí pestrého programu. Akce byla určena a otevřena studentům všech ročníků, včetně doktorandů a všech vyučujících – jak z katedry jazyka, tak z katedry literatury FF MU. Chtěli jsme tak obě katedry a na nich studované předměty propojovat, nikoli oddělovat, jak se to občas může jevit v rámci běžného studia (s. 4).“ S tímto programem se ztotožňují i současní organizátoři akce. V tomto duchu proběhlo pět dalších ročníků Setkání na Cikháji, a zároveň tři ročníky v Brně na Filozofické fakultě. Oslovení profesoři Rusínová, Šlosar a Večerka se na konci prvního polistopadového ročníku Setkání vyjádřili ve smyslu, že jsou rádi, že se tradice obnovuje, a zejména v podobě, jaká se dříve nezdařila, to jest dohromady se studenty, a přejí si, aby šlo o počátek nové tradice (s. 6).

 

S přispěním Petra Matuly připravil Adam Veřmiřovský (Kovář)


 

Autor článku vycházel při zpracování historických souvislostí Setkání značnou měrou z textů publikovaných v prvním cikhájském sborníku (z tohoto důvodu také respektuje pravopis těchto textů, a nepoužívá zde pravopis svůj):

 

RUSÍNOVÁ, Zdenka. Jak se jezdilo na Cikháj dříve a nyní. In Sborník : Setkání bohemistů Cikháj 2003. Brno : Vlastním nákladem, 2004. AWADOVÁ, Linda a kol. Jak a proč to vzniklo. In Sborník : Setkání bohemistů Cikháj 2003. Brno : Vlastním nákladem, 2004.

Vyhledávání

Kontakt

Poetický Cikháj v Brně Poetický Cikháj v Brně
Adam Veřmiřovský (Kovář)
Ústav jazykovědy a baltistiky
Filosofická fakulta Masarykovy university
Arna Nováka 1, 602 00 Brno